احوال شما

سوال : آیا این مطلب درست هست که امام حسین علیه السلام شب عاشورا خطاب به اصحابشان فرمودند که هر کس حق الناسی به گردن دارد برگردد ؟

جواب : موسى بن عمیر از پدرش نقل مى‏ كند كه امام علیه السلام (در روز عاشورا) به من فرمود :

(میان همه یارانم) اعلام كن هر كس دَیْنى بر عهده دارد با من كشته نشود؛ زیرا كه من از رسول خدا صلى الله علیه و آله شنیدم فرمود: هر كس از دنیا برود و دَیْنى بر ذمّه داشته باشد، از حسنات وى در فرداى قیامت برداشته مى‏ شود».

در نقل دیگرى اومده كه عمیر انصارى گفت:

امام علیه السلام به من فرمود:

میان مردم اعلام كن هر كس بدهكار است در ركاب من پیكار نكند، زیرا هر كس از دنیا برود در حالى كه دینى بر عهده‏ اش باشد كه چاره ‏اى براى آن نكرده باشد گرفتار دوزخ مى‏ شود».

مردى برخاست و گفت: همسرم پذیرفت كه از طرف من بپردازد. امام علیه السلام پاسخ داد :

كفالت آن زن چه فایده ‏اى دارد؟ آیا او قدرت دارد چنین كند؟!».احقاق الحق ج 19 ص 429

راستى عجیب است كه انسانى در بحرانى‏ ترین شرایط، حتّى به بدهكارى‏ هاى اصحاب و یاران خود به مردم توجّه داشته باشد و راضى نشود بدهكاران همراه او پیكار كنند و شهید شوند؛ مبادا حقوق مردم از دست برود.

این برنامه را با كار كسانى مقایسه كنید كه سراسر زندگى آنها انباشته از حرام و حقوق مردم بوده و كمترین اهمّیّتى براى آن قائل نبودند، اصلًا چیزى را به نام حقّ الناس» باور نداشتند.  عاشوراء .  ، مکارم شیرازی ، ص 414

البته باید توجه کرد 305305305 

مطلب مذکور در منابع مستند شیعی نیامده است و در کتاب احقاق الحق نیز این جریان از کتابی نه چندان مشهور اهل سنت چون المتفق و المفترق ، بغدادی ج 10 ص 117 نقل شده است .

على بن ابى حمزه می گوید :

دوستى داشتم كه از دبیران بنى ‏امیّه بود؛ به من گفت: از امام صادق علیه السلام براى من اجازه ملاقات بگیر. من از حضرت اجازه خواستم و ایشان اجازه داد. وقتى آن مرد به حضور حضرت‏ رسید، سلام كرد و نشست و سپس گفت: فدایت شوم، من در دستگاه ادارى این جماعت كار مى‏ كردم و از دنیاى آنان به مال و منال فراوانى رسیدم و براى به دست آوردن آن، چشم بر هم‏ نهادم (به حلال و حرام توجّهى نكردم) . آیا راهى براى بیرون آمدن [از این وضع‏] دارم؟ فرمود: اگر برایت بگویم انجام مى ‏دهى؟ عرض كرد: انجام مى‏ دهم.

فرمود: از تمام مال و ثروتى كه در دستگاه ادارى آنها به دست آورده ‏اى خودت را خلاص كن. كسانى را كه مى‏ شناسى مالشان را به آنها برگردان و كسانى را كه نمى‏ شناسى از طرفشان صدقه بده. در این صورت، من براى تو ضمانت مى‏ كنم كه خداوند عزّوجلّ تو را به بهشت برد.» الکافی ج 5 ص 106

البته

اگر به صورت غیر عمد انسان با حق الناس وارد عرصه قیامت شود و در پرداخت آن کوتاهی نکرده باشد می تواند امید به بخشش آن داشته باشد زیرا امام صادق علیه السلام فرمود :

زمانی که روز قیامت شود خداوند حساب شیعیان ما را بر عهده ما  میگذارد آنچه از حقوق پرودگار بر ذمه آنان است حضرت محمد شفیع می شود و خداوند آنان را می بخشد و آنچه از حقوق مردم بر ذمه آنان است حضرت محمد شفیع می شود و بجای آنان ادا می کند و آنچه از حقوق ما اهل بیت بر ذمه آنان است ما نیز به آنان می بخشیم تا آنان بدون حساب وارد بهشت شوند» بحار الانوار ج7 ص274 _ الکافی ج8 ص162

آپ مرتبط

حقوق کم دلیل بر اجازه مصرف از حق الناس نیست

http://j-shobhah.blogfa.com/post/606

نظر شما چیه